Ponownie regionalia – rozwijający się wspaniale rynek wydawniczy

Bogdan Loebl – Śpiąca królewna
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego debiut to poetyckie teksty w tygodniku „Życie literackie (1956). Nagrodzony nagrodą Peleryny za tom Pozapromiennie. Autor tekstów piosenek – Blackout, Breakout, Dżem, Stan Borys, Grzegorz Markowski …

Niezbyt obszerna, niepołomicka historia, klisze pana Sławka i skradzione właścicielom twarze, spojrzenia, które nic nie mówiły, po drodze Gospoda z kuflami przyciskanymi do stołów i zawieszone w powietrzu pytanie: – co się stało ze śpiącą dziewczyną o blond włosach? Kryminał, czy tylko wspomnienia, a może ponowny powrót do dawnych lat, poparty kilkoma fotografiami i zaufaniem do samego autora ?

Zaczęło się sto lat temu: historia parafii św. Wincentego à Paulo w Otwocku
1911-2011. Praca zbiorowa pod redakcją Zbigniewa Nosowskiego
W rocznicę setnych urodzin parafii powstała ta przepiękna monografia, wzbogacona o zdjęcia, stare wpisy do kronik, wspomnienia związane z Otwockiem, parafią, życiem mieszkańców. Piękne, klasyczne wydanie, na pewno warte przeczytania. Polecamy!

Z wypożyczalni dla dorosłych warto zabrać w zaciszny kąt:

Miron Białoszewski – Tajny dziennik. Wydawnictwo Znak.
Wielowątkowe, osobiste wyznania Mirona rozpoczynają się w 1975 roku. Jest to otwarte, obrazowe spojrzenie na samego siebie, ale także na wszystko wokół. Pełno w nim ludzi, zdarzeń, dialogów, autentycznie splecionych z autorem jako uczestnikiem, czasem obserwatorem. Wiele w dzienniku samotności, tęsknoty za byciem pierwszym. Zdarzają się i plotki, które autor chętnie powtarza, ale nikogo nie ocenia, z nikim nie polemizuje. Jest kronikarzem gry między jawą a snem. Lektura na długie nie samotne godziny – pełno w nich będzie pulsującego życiem świata – postaci, słów.
Vladimir Nabokov – Nikołaj Gogol. Przewrotna biografia pisarza, absolutnie odbiegająca od przyjętych standardów powieści biograficznej. Nieco pogmatwana chronologicznie, jakby z zamysłem autor stosował technikę wytnij-wklej z osi czasu. Prawdziwa uczta dla miłośników powieści Nabokova, rarytas dla fanów Gogola.