Znamy laureata literackiej nagrody Nobla 2010

Mario Vargas Llosa – Święto kozła
Święto kozła jest jedną z najważniejszych i najostrzejszych książek Llosy. Bohaterowie powieści to ludzie niepokorni i podporządkowani, kombinatorzy i postacie naiwne, wywrotowcy i ci, którzy płaczą nad zwłokami . Niezwykła to panorama społeczna. Historia o krzywdzie, która nie przestaje boleć po latach, a zarazem studium umysłowego spustoszenia, jakim rządy terroru obezwładniają zwykłych ludzi.

 

Mario Vargas Llosa – Zielony dom
Andyjska miejscowość, dziwny nieznajomy. Ziemia i dom pomalowany na zielono. Tubylców zaskakuje obszerny salon i sześć małych pokoików na piętrze. Pojawiają się podejrzenia i plotki, aż pewnego dnia ksiądz García zagrzmi podczas niedzielnej mszy, że nad Piurą unosi się moralne zagrożenie. Zwykła knajpa, zwykłe miejsce na ziemi, jednak pewnego dnia da schronienie wielkiej miłości.

 

Mario Vargas Llosa – Pochwała macochy
Mario Vargas Llosa musiał pisać tę książkę z uśmieszkiem wyrafinowanego oszusta, którego nic tak nie cieszy, jak naciąganie czytelnika. W samym środku gęstego od namiętnych uniesień małżeńskiego życia don Rigoberta i doňi Lukrecji, tkwi niewinne pacholę. Mały Fonsito, syn z pierwszego małżeństwa don Rigoberta, nie ma co konkurować o względy ojca z piękną kobietą o ponętnych kształtach, jakimi natura hojnie obdarzyła szczęśliwą pannę młodą.

 

Mario Vargas Llosa – Zeszyty don Rigoberta
Szarmancki świntuch Rigoberto, jego zmysłowa żona Lukrecja i mały manipulant Fonsito, bohaterowie skandalizującej Pochwały macochy, wracają w wielkim stylu. Vargas Llosa i w tej książce czaruje czytelnika strumieniem zmysłowości i fantazji, każąc się domyślać, ile z jego historii jest prawdą, a ile erotycznym marzeniem.