Znamy laureata literackiej nagrody Nobla 2010

Tegoroczny laureat literackiego Nobla – Peruwiańczyk Mario Vargas Llosa jest nie tylko jednym z najbardziej znanych pisarzy latynoamerykańskich, ale też dziennikarzem i politykiem. Popierał opozycję w Polsce w czasie stanu wojennego.
Mario Vargas Llosa (a właściwie Jorge Mario Pedro Vargas Llosa) urodził się 28 marca 1936 roku w Arequipie, w Peru. Jego rodzice byli już wtedy w separacji. Swojego ojca Mario poznał dopiero 10 lat później. Postać autorytarnego rodzica znaleźć można na kartach jego powieści. Dzieciństwo przyszłego pisarza upłynęło między Boliwią, peruwiańską Piurą i Limą. Ojciec nalegał, aby Llosa ukończył wojskową szkołę imienia Leoncia Prady. Dwa lata spędzone w szkole zaowocowały debiutancką powieścią “Miasto i psy”.
  W 1953 roku Mario Vargas Llosa rozpoczął studia na Uniwersytecie San Marcos. Wbrew woli ojca wybrał prawo i filologię. Na studiach utrzymywał się samodzielnie – pracował m.in. w rozgłośni radiowej, próbował zarabiać piórem, ale także spisywał na zlecenie nazwiska z grobów na cmentarzu. Jego ślub z Julią Urquidi, byłą żoną jednego z wujów (to ona właśnie jest pierwowzorem tytułowej postaci z “Ciotki Julii i skryby”) wywołała rodzinny skandal. W roku ślubu (1955) ukazały się w prasie pierwsze opowiadania Vargasa Llosy, a pisarz zaczął pracować jako dziennikarz. (za www.wyborcza.pl)
  W naszej bibliotece Mario Vargasa Llosy : Gawędziarz, Święto kozła, Kto zabił Palomina Molero?, Zielony dom, Pochwała macochy, Ciotka Julia i skryba, Wyzwanie, Pantaleon i wizytantki, Raj tuż za rogiem, Lituma w Andach, Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki, Wojna końca światów, Rozmowa w „Katedrze”, Miasto i psy, Zeszyty don Rigoberta.