Patroni ulic naszego miasta – część 3

Ulica Marii Dąbrowskiej – ulica znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Łączy ulicę Piłsudskiego z Grottgera. Zabudowa na tej ulicy jest jednorodzinna, nawierzchnia gruntowa.

Maria Dąbrowska (1884-1965), z domu Szumska. Polska pisarka, czołowa przedstawicielka realistycznej prozy społeczno-obyczajowej i psychologicznej. Od 1927 roku przedstawicielka ruchu protestujących przeciwko antydemokratycznym tendencjom w Polsce, na znak swego sprzeciwu odmówiła członkostwa Polskiej Akademii Literatury, jako instytucji wspieranej przez rząd. Po wojnie brała udział w pracach PEN-Clubu, Związku Literatów Polskich i Światowej Rady Pokoju. Najbardziej znanym dziełem Marii Dąbrowskiej są epickie Noce i dnie, ukazujące zmiany w społeczeństwie polskim przełomu XIX i XX wieku.

Ulica Jana Ejsmonda – nazwa tej ulicy w Alfabetycznym Indeksie Ulic pojawiła się w 1987 roku. Znajduje się w zachodniej części miasta, w większości jest terenem leśnym. Przy ulicy znajduje się Cmentarz Katolicki. Łączy ona ulicę Wawerską z ulicą Graniczną.

Jan Ejsmond (1892-1930), poeta, prozaik, bajkopisarz, działacz ruchu łowieckiego, autor wspomnień myśliwskich, przekładów z literatury łacińskiej. W 1914 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Wstąpił do wojska, w latach 1919-1920 przebywał w szkole wojskowej we Francji. Po powrocie związał się z grupą kręgu Skamandra. Od 1922 do 1929 roku był redaktorem przeznaczonego dla dzieci comiesięcznego dodatku do Kuriera Warszawskiego. W 1923 roku redagował Przegląd Myśliwski, później Łowcę Polskiego. Opracował Antologię bajki polskiej.

Ulica Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – położona jest w północno-zachodniej części miasta, Dzielnicy Michalin. Łączy ulicę Dobrą z Wilsona. Zabudowa ulicy, to zabudowa jednorodzinna. Nazwę ulicy nadano 21 marca 1970 roku.

Konstanty Ildefons Gałczyński (1905-1953), wybitny polski poeta. Pierwszy utwór ogłosił w 1923 roku. Studiował dorywczo filologię angielską i klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Autor wierszy patriotycznych, utworów satyrycznych, powieści, sztuk teatralnych, tekstów piosenek, słuchowisk radiowych, utworów dla dzieci i przekładów.

Ulica Cypriana Godebskiego – nazwa ulicy pojawiła się na planie miasta 1980 roku. Położona jest w północno-zachodniej części miasta na Osiedlu Dębinka. Łączy ulicę Polną z ulicą Wyszyńskiego.

Cyprian Godebski (1765-1809), poeta, żołnierz Legionów Polskich i Armii Księstwa Warszawskiego, poległ w bitwie pod Raszynem.


Ulica Artura Grottgera –
początkowo ulica ta nosiła nazwę Jana Matejki. Nazwę zmieniono jednak na obecną 29 października 1965 roku. Położona jest w północno-wschodniej części miasta Dzielnicy Michalin. Łączy ulicę Złotej Jesieni z ulicą Dobrą.

Artur Grottger (1837-1867), polski rysownik i malarz, jeden z najwybitniejszych artystów polskich XIX wieku. Wielki patriota. Twórca patriotycznego cyklu rysunkowego Warszawa I i II, Polonia, Litania. Twórca scen z powstań 1830 i 1863. Autor scen rodzajowych, historycznych, portretów oraz ilustracji.