Patroni ulic naszego miasta cz.2

Ulica Marii Budziszewskiej – początkowa nazwa tej ulicy, to ul. Budziszewska. Nazwę jej zmieniono 2 maja 1991 r. Położona jest w południowo-zachodniej części miasta na Osiedlu Jarosław Południowy. Łączy ona ulicę Drogowców z Rodziewiczówny. Zabudowa ulicy, to domy jednorodzinne.

Maria Budziszewska (1900-1992), wielka polska śpiewaczka operowa. Debiutowała rolą Halki na scenie Opery Warszawskiej. Stworzyła wiele wspaniałych ról, m.in. śpiewała partię Racheli w „Żydówce”, występowała w Tosce oraz Aidzie. Była partnerką sceniczną Jana Kiepury w „Rycerskości wieśniaczej”. Śpiewała do 1953 roku, później poświęciła się pracy warsztatowej i pedagogicznej.

Ulica Józefa Chłopickiego – nazwę tej ulicy można znaleźć w Alfabetycznym Indeksie Ulic z 1987 roku. Znajduje się ona w północno-wschodniej części miasta, Dzielnicy Michalin. Łączy ulicę Asnyka z Sadową. Przy tej ulicy mieści się Przedszkole nr 1.

Józef Chłopicki (1771-1854), generał. Uczestnik wojny 1792, powstania 1794 i walk Legionów. W latach 1830-1831 naczelnik sił zbrojnych. Był jednym z organizatorów i uczestników rokowań z carem. Faktyczny dowódca wojsk polskich w bitwie pod Grochowem.

Ulica Fryderyka Chopina – z badań nad dokumentami archiwalnymi wynika, że nazwa ulicy pojawiła się w spisie ulic w 1987 roku. Alfabetyczny spis Ulic został on sporządzony na podstawie ksiąg meldunkowych. Jest to krótka ulica, położona w północno-wschodniej części miasta na Osiedlu Jarosław Północny.

Fryderyk Chopin (1810-1849), kompozytor i pianista. Urodził się w Żelazowej Woli. Wyjechał do Paryża – na emigracji przebywał do końca życia. Zmarł w Paryżu 17 października 1849 roku i został pochowany na paryskim cmentarzu Père-Lachaise. Chopin tworzył niemal wyłącznie utwory przeznaczone do odtworzenia na fortepianie, instrumencie typowym dla okresu romantyzmu. Wielka popularność muzyki Chopina trwa do dziś, grana i podziwiana na całym świecie.