Ks. Michał Heller laureatem nagrody Tempeltona

Jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata – nagrodę Templetona otrzymał Polak , ks. Michał Heller. Nagroda przyznawana jest za “przerzucanie mostów pomiędzy religią a nauką” – informuje Tygodnik Powszechny.
/fot. Paweł Ulatowski/

Nagroda została oficjalnie ogłoszona o godzinie 11.00 czasu nowojorskiego.
Prof. Michał Heller jest światowej sławy fizykiem, kosmologiem, filozofem i teologiem, członkiem m.in. Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i Papieskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, International Society for General Relativity and Gravitation, European Physical Society, Center for Theology and the Natural Science. Autor lub współautor prawie pięciuset publikacji.
Laureat został wyróżniony za “interdyscyplinarność, unifikację, łączenie”. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w maju w pałacu Buckingham. Ks. prof. Heller otrzyma ją z rąk księcia Edynburga Filipa, małżonka królowej Elżbiety.

Najważniejsza nagroda świata

Nagroda Templetona, wręczana od 1973 r., jest najwyższą na świecie nagrodą finansową przyznawaną indywidualnie naukowcowi – bije pod tym względem nawet Nagrodę Nobla i wynosi ponad 1,6 mln dolarów. Jej fundator chciał w ten sposób podkreślić, że szerokie poszukiwania interdyscyplinarne, także te, które rozwijają duchowość człowieka, więcej znaczą dla ludzkości niż szczegółowe badania w odrębnych dyscyplinach naukowych.
Fundatorem nagrody jest John Templeton – brytyjski finansista amerykańskiego pochodzenia.

Fortuny dorobił się, zakładając firmę zarządzającą funduszami. Szacuje się dziś, że obraca ok. 20 mld dolarów swoich klientów. Templeton w 2007 r. znalazł się na liście najbardziej wpływowych ludzi świata, opublikowanej przez “Time”.

Dialog między nauką a teologią

Na liście laureatów Nagrody znalazła się Matka Teresę z Kalkuty i Brat Roger, oraz przedstawiciele innych religii, np. buddyjski przywódca Nikkuo Niwano. W jury zasiadają wybitni przedstawiciele pięciu największych religii świata, w tym od pięciu lat abp Józef Życiński. W 2005 r. nagrodę przyznano prof. Charlesowi Townesowi, laureatowi Nobla z 1964 r. za odkrycia w dziedzinie fizyki kwantowej, m.in. wynalezienie lasera. Uznaje się, że jego głośny artykuł “Zbieżność między naukami ścisłymi i religią”, zawierający tezy oparte na doświadczeniach z badań nad fizyką kwantową, a opublikowany w czasopiśmie “Think”, zainicjował dialog między nauką a teologią.

Źródło: www.gazeta.pl