Orhan Pamuk – Nowe życie

Orhan Pamuk pisarz, noblista, wnikliwy obserwator, człowiek znienawidzony i podziwiany, którego biografia coraz bardziej przypomina życie Salmana Rushdiego. Nowe życie – powieść niełatwa, zagmatwana, sięgająca do najgłębszych pokładów ludzkich emocji. Podczas czytania często trzeba sięgnąć powtórnie do raz już przeczytanych stron, powtórzyć je w skupieniu, a potem zrozumieć.

Jest to książka drogi. Drogi długiej, mrocznej, psychodelicznej. To także książka o książkach, zakazanych, wydawanych w podziemiu, trudnych, dotykających bolesnych spraw, mówiących o śmierci i krwi. Satyra? Pewnie tak, w najlepszym wydaniu, ale także kryminał, konfrontacja dobra ze złem, obraz zbrodni i oskarżenia…

Nowe życie – gdzie jest ta książka, która wszystkich odmienia?

Anna Polat, tłumaczka powieści Pamuka: “Pamuk ma w Turcji ciężkie życie, wrogów ma wszędzie. Nigdy nie udziela wywiadów, nie współpracuje z tłumaczami. Naraził się pochwałą europejskiej demokracji, krytyką polityki tureckiej, potępieniem dla rzezi Ormian albo tureckiej armii. Najbardziej naraził się wystąpieniami poza krajem, bowiem w Turcji czynić tak było mu wolno. No i nagroda Nobla, żaden Turek nie cieszy się z tej nagrody…”

Źródło: Gazeta Wyborcza/Kultura 05.02.2008