KAROL SZYMANOWSKI 1882-1937

W roku 2007 przypadają dwie ważne rocznice związane z Karolem Szymanowskim: 125. rocznica urodzin kompozytora i 70. rocznica jego śmierci. W związku z tym Sejm RP na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2006 roku podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2007 Rokiem Karola Szymanowskiego.

Karol Szymanowski – kompozytor, urodzony 3 października 1882 roku w Tymoszówce na Ukrainie. W 1889 roku rozpoczął naukę gry na fortepianie, najpierw pod kierunkiem ojca, potem w szkole muzycznej u Gustawa Neuhausa w Elizawetgradzie. W latach 1901-05 studiował u Marka Zawirskiego (harmonia) i Zygmunta Noskowskiego (kontrapunkt i kompozycja) w Warszawie. W tym czasie poznał Pawła Kochańskiego, Artura Rubinsteina. Grzegorza Fitelberga, Stanisława Ignacego Witkiewicza i Stefana Żeromskiego. W 1905 roku założył Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, działającą pod patronatem Władysława Lubomirskiego i promującą twórczość młodych kompozytorów współczesnych. Grupa ta zyskała miano „Młodej Polski”. W kolejnych latach Szymanowski wyjeżdżał często do Włoch, Niemiec-Berlin, Lipsk, gdzie odpoczywał i koncertował. W 1912 roku osiadł w Wiedniu.
W 1917 roku, na skutek bolszewickiej rewolucji październikowej, kompozytor na zawsze opuścił Tymoszówkę. W 1919 roku zamieszkał w Warszawie. Z Pawłem Kochańskim i Arturem Rubinsteinem odbył podróż do Stanów Zjednoczonych, a w 1922 roku w Paryżu odbył się jego koncert kompozytorski zakończony ogromnym sukcesem. Po I wojnie światowej, po raz pierwszy od jej zakończenia, pojawił się w Zakopanem. Jego artystyczne zainteresowania zaczęły się skupiać coraz bardziej na polskiej muzyce ludowej, szczególnie podhalańskiej i kurpiowskiej.
W latach 1929-1932 pełnił funkcję dyrektora Konserwatorium Warszawskiego, następnie rektora Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (obecnie Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina). Od 1930 roku zamieszkał w Zakopanem na stałe, w willi „Atma”. W latach 1933-36 koncertował jako wykonawca własnych utworów we Francji, Belgii, Holandii, Anglii, Włoszech, Jugosławii, Bułgarii, Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii i związku Radzieckim. W listopadzie 1935 roku Szymanowski na zawsze opuścił willę „Atmę”. W 1936 przebywał kilkakrotnie w sanatorium w Grasse we Francji. W marcu 1937 roku przyjechał do sanatorium w Lozannie, gdzie zmarł.
„Wydaje się, że muzyka Szymanowskiego odnalazła na nowo swój czas, wraca na sale koncertowe i do opery, staje się nam wszystkim coraz bliższa, pozwala także, wrócić do naszych ludowych korzeni”
Żródło: www.culture.pl