Marzec z Teatrem Królewskim w Wilanowie – spotkanie z GP 0b SP nr 1

Dzięki nawiązaniu współpracy z Aliną Wiśniewską-Więckiewicz, aktorką teatralną ze Stowarzyszenia Twórczego Scena Królewska i naszą mieszkanką, zrealizowaliśmy kilkudniowy cykl spotkań z teatrem w przestrzeni naszej Biblioteki. Scenariusz przedstawienia oparty został o baśń Ernesta Teodora  Amadeusza Hoffmanna Dziadek do orzechów i oprawiony przepięknymi fragmentami muzyki z kompozycji baletowej Piotra Czajkowskiego.

Spektakl nawiązuje do tradycji dawnych teatrów dworskich. Przedstawienie zostało zrealizowane z wykorzystaniem rekonstrukcji XVIII w. scenki marionetkowej z udziałem marionetek płaskich. Forma teatralna została specjalnie opracowana w taki sposób, aby mogła być grana w naturalnych wnętrzach przyjaznych dzieciom. Biblioteka spełnia doskonale zadanie oswajania dzieci z teatrem, gdzie bliski kontakt z aktorem nie jest oddzielony odległą sceną, dlatego spektakl tak dobrze został przyjęty przez wszystkie dzieci, które wzięły udział w naszym teatralnym marcowym przedsięwzięciu.

Wstępem do spektaklu jest opowieść o znalezionej książce, która stała się inspiracją do niezwykłej podróży w głąb wyobraźni. A książka ta, to właśnie Dziadek do orzechów. Dzięki tej bliskości, jaką wywołała w naszych umysłach pani Alina, mogliśmy się przekonać jak długą drogę pokonuje utwór literacki, by odnaleźć się pięknie na deskach teatralnych

W tych wyjątkowych spotkaniach ze sztuką wzięły udział dzieci z przedszkoli i szkół naszego miasta. Mamy nadzieję, że wszystkie zachowają te chwile w swej pamięci i zechcą jeszcze nie raz odwiedzić ulubionych bohaterów, ożywionych aktorskim kunsztem i magią teatru.