Projekt Breslau, czyli podróż w czasie

Magdalena Zarębska – Projekt Breslau. Spotkanie autorskie w gimnazjum nr 1 w Józefowie im. Łączniczek Armii Krajowej. Organizator Miejska biblioteka Publiczna we współpracy z Biblioteka Gimnazjum nr 1. Powitanie gości dyrektor gimnazjum – Lidia Krupa i dyrektor biblioteki – Jadwiga Sikorska.  O książce: Grupa wrocławskich gimnazjalistów przypadkowo odnajduje wejście do ukrytego przedsionka w starym budynku swojej szkoły. Uznają to pomieszczenie za doskonałe miejsce spotkań swojej paczki, postanawiają je w tajemnicy przed wszystkimi uporządkować. Oprócz starych książek i map znajdują tam pamiętnik napisany po niemiecku. Decydują się go wspólnymi siłami przetłumaczyć i w ten sposób poznają zapiski prowadzone tuż po wojnie przez niemieckiego chłopca, Hugona. Hugo z rodziną ma wkrótce opuścić miasto, przydarzają mu się jednak niezwykłe wyprawy w czasie, przenosi się bowiem do odległych momentów historycznych Breslau. Wkrótce każde z gimnazjalistów ma zaznać podobnej przygody. To motywuje ich do próby odnalezienia autora pamiętnika, a także do poznania historii swojego miasta.

Wrocław jest jednym z niewielu miast w Europie, w którym po II wojnie światowej nastąpiła całkowita wymiana ludności. Polacy, którzy pojawili się na Dolnym Śląsku po wojnie byli pionierami, musieli zaaklimatyzować się w nowej rzeczywistości. Dla Niemców, którzy opuścili swoją „Małą Ojczyznę” – Dolny Śląsk wciąż pozostaje miejscem wyjątkowym. Nietypowa sytuacja ma swoje plusy – Wrocławian nie obciąża tradycja, ani zwyczaje, a w mieście pulsuje żywa energia. Mnóstwo tu śladów po dawnych mieszkańcach, które inspirują do tego, by zagłębiać się w historię miasta. (Z notatki autorki, Magdy Zarębskiej).