O gwarze śląskiej i sympatycznym kucyku szetlandzkim Borysie

Spotkanie autorskie w gościnnych progach MOK, zaproszeni goście – dzieci wraz z opiekunami ze Sz.P. nr 1 w Józefowie. Organizator spotkania MBP we współpracy ze Świetlicą Sz.P nr 1, zebrane gremium powitała dyrektor Jadwiga Sikorska. Nasz gość specjalny: Magdalena Zarębska – autorka książek dla dzieci i dorosłych. Laureatka konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich we Wrocławiu. Przed południem pisze, po południu zajmuje się córkami.

Książka Borys i Zajączki: Zajączki to siostry Zajączkowskie, Patrycja i Magda, tak pieszczotliwie nazywane przez tatę. A kiedy pewnego dnia zepsuła się kosiarka, niespodziewanie na podwórku Zajączkowskich pojawił się Borys – kuc szetlandzki, którego tata kupił, by już nie trzeba było strzyc trawy. I w ten sposób dziewczynki zyskały nowego przyjaciela, z którym nie będą chciały się rozstać, a on chętnie będzie im towarzyszył na każdym kroku – do szkoły, na zakupy, a nawet na grzyby. (Od autorki)

Książka Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali, wydanie po polsku i po śląsku! Dwujęzyczne wydanie opowiadania o Maćku, którego mama przywiozła na cały dzień do dziadków mieszkających w Nikiszowcu. Dziadek, emerytowany górnik, włożył galowy mundur i wybrał się z wnukiem do fotografa, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nie obeszło się bez niespodziewanych perypetii, a spacer po Nikiszowcu stał się okazją do rozmowy o pracy w kopalni oraz pokazania charakterystycznych miejsc zabytkowej dzielnicy Katowic. Książka z pewnością zainteresuje dzieci mówiące po śląsku, bo będą miały okazję przeczytać ją jednocześnie w literackiej polszczyźnie i w tym języku, którym się na co dzień posługują. Jednocześnie jednak może ona stanowić doskonały pretekst do rozmowy z dziećmi w całym kraju o Śląsku, o odrębności kulturowej tego regionu, o pracy górnika, o tradycji, gwarze i korzeniach, które ma każdy człowiek. Barwnie ilustrowana przez Dorotę Rewerendę-Młynarczyk opowieść o Nikiszowcu powinna się znaleźć w każdej bibliotece i „w kożdym cimerku”. (ze strony wydawnictwa http://www.wydawnictwobis.com.pl)