Józef Mart – spotkanie autorskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie, Filia w Michalinie -18 czerwca 2016 r.

Józef Mart, poeta i miłośnik przyrody z zamiłowania, z wykształcenia historyk, z zawodu nauczyciel. Całe swoje dorosłe życie związał z naszym miastem, które pokochał i którym niezmiennie jest zauroczony. Ta niezwykła miłość kiełkuje w jego sercu i zakwita w jego wierszach. Pisze z pasją. Prostymi, serdecznymi słowami maluje krajobrazy i utrwala zdarzenia. Opisując życie przyrody zachwyca się jej barwami, zmiennością w różnych porach roku.

Jest w tych wierszach optymizm i delikatność uczuć prawdziwego miłośnika przyrody. Warto do nich sięgnąć, zapraszają bowiem do podziwiania piękna będącego tuż tuż, na wyciągnięcie ręki, do czego w prezentacji autora i jego twórczości zachęcała Krystyna Chodkowska. Na zakończenie, wśród zapachu kawy i herbaty, między słodkimi kęsami smakowitych wypieków popłynęły ciche rozmowy, zakotwiczone we wspomnieniach, zapatrzone w urokliwe obrazy miasta. Wszyscy uczestnicy zostali przez autora obdarowani tomikiem wierszy z osobistą dedykacją. Mamy jego zapewnienia, że to spotkanie inauguracyjne, więc na pewno, chociaż może w nowym lub poszerzonym gronie, spotkamy się jeszcze.

Tomiki wierszy Józefa Marta dostępne w tutejszej bibliotece: Sam o sobie, Moje Małe Ojczyzny, Józefowskie Rymy, Cztery Pory Roku.
Opracowania historyczne: Nasz Józefów, Józefów, moje miasto, Kościół w Józefowie ma już sto lat, Zarys historii placówek oświatowo-wychowawczych w Józefowie k/Otwocka w okresie 1900-1985.