Klepsydra w gimnazjum

Razem z naszym programem spotkań literacko – filmowych odwiedziliśmy Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie. Mogło brakować nam, klejącego słowa i obrazy, mroku, jaki towarzyszy nam zawsze podczas wieczornych spotkań jesienno-zimowych, jednak przyjazna atmosfera spotkania rekompensowała ten niedostatek, a na pewno zauroczyła goszcząca nas młodzież – klasa IIg pod opieką polonistki Agaty Urbańskiej. Nasze spotkanie zrealizowaliśmy wspólnie z Biblioteką Gimnazjum.

Zmierzyliśmy się z opowiadaniem Pies Baskerwille’ów i jednej z jego lepszych ekranizacji z 1988 roku. W tym pełnometrażowym filmie rolę Holmesa zagrał Jeremy Brett – wg wielu miłośników twórczości A.C.Doyla to najlepszy Sherlock Holmes ze szklanego ekranu, jednak już wcześniej, w latach trzydziestych pojawiło się 5 wielkich filmów o Sherlocku Holmesie. We wszystkich wymienionych zagrał Arthur Wontner, który przez krytyków i żonę Artura Conan Doyla został oceniony jako najbardziej odpowiadający postaci detektywa. Wystąpił w filmach: Śpiący kardynał, Znak czterech, Zaginiony Rembrandt, Triumf Sherlocka Holmesa. Wszystkie te film zostały uznane za perły kina, a Arthur Wontner do dziś jest uważany za najlepszego odtwórcę Sherlocka Holmesa. W ekranizacji z J.Brettem, w dr Watsona wcielił się Edward Hardwicke, a nad całością czuwał reżyser – Brian Mills.

Jakie znaczenie miał kanał La Manche dla literatury? Określił zakres jej pojmowania. W Anglii kryminał stanowił literaturę dla dam i dżentelmenów, po drugiej stronie, we Francji traktowano go jak twórczość najgorszego sortu, brukowy romans dla stajennych i kucharek. Na wyspach założono stowarzyszenie autorów powieści detektywistycznych, w którym autorzy: naukowcy, szanowani ziemianie, poeci, teolodzy, księża strzegli jakości powieści detektywistycznej i przestrzegania ustalonych zasad. Jako pierwsza, zasady te złamała Agata Christie, bardzo młoda i niedoświadczona jeszcze autorka, dlatego za namową założyciela, Artura Conan Doyla, została wykreślona z listy członków stowarzyszenia.

Artur Conan Doyle – pisarz angielski (1859-1930), autor powieści sensacyjno-kryminalnych. Także przygodowych. Twórca postaci Sherlocka Holmesa. Autor powieści historycznych, fantastyczno-naukowych, sensacyjnych. Publikujący na temat spirytyzmu, gorliwy badacz historii starożytnych Greków. Najbardziej znane utwory Doyla to Pies Baskerville’ów, Studium w szkarłacie, Znak czterech oraz przygodowy Zaginiony świat z charakterystycznym i  ekscentryczny naukowcem – Georg Challenger. W swoim dorobku miał też próby poetyckie, powieści grozy czerpiące z poetyki XIX powieści gotyckich. Absolwent studiów medycznych w Edynburgu, praktykujący lekarz, uczestnik II wojny burskiej. Te fakty z własnego życiorysu przypisuje później jednemu z głównych bohaterów. Doktor Watson (alter ego autora) doświadczył wojny i jest znakomitym lekarzem. Pierwowzorem Sherlocka Holmesa jest profesor Joseph Bell, wykładowca z okresu studiów. “Był to bardzo zdolny chirurg, lecz jego główna siła leżała w diagnozie obejmującej nie tylko chorobę, lecz także zawód pacjenta” – wspominał pisarz. Miał on bowiem zwyczaj wysnuwać daleko idące wnioski z najmniej znaczących przesłanek. Pierwsza powieść Arthura Conan Doyle’a ukazała się w 1887 roku i nosiła, jak wiemy, tytuł “Studium w szkarłacie”. Zachęcony życzliwym przyjęciem opisał kolejne przygody detektywa, które urosły do 56. odcinkowej sagi.
Dziś możemy odwiedzać Muzeum Sherlocka Holmesa, które znajduje się w Londynie na Baker Street 221B. Według książki, tam właśnie mieszkał sławny detektyw i jego przyjaciel Watson. Muzeum zostało otwarte w 1990 roku, dom w którym się znajduje jest dużo starszy, pochodzi z 1815 roku. Muzeum stworzono z myślą o fanach Sherlocka Holmesa i jest to jedyne takie miejsce na świecie, co sprawia że naprawdę warto je zobaczyć. Wewnątrz znajdziemy wiele eksponatów ściśle związanych związanych z działalnością detektywa i jego przygodami oraz związane z samym autorem, m.in. fotel i biurko. W muzeum znajdują się również woskowe figury Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela Watsona oraz sklep z pamiątkami.