Witajcie w bibliotece – maj 2016

Hieroglify, pismo klinowe, tabliczki oraz kora drzew zapisane tekstem, pergamin oraz pierwszy papier rodem z Chin. Potem Gutenberg, pierwsze drukarnie, w końcu książki, z jakich korzystamy dziś. Historia naszej biblioteki to długi rozdział dzisiejszej opowieści. Mamy już ponad 50 lat. Przeżyliśmy wspólnie tak wiele: katalogi kartkowe, krzyżowy zapis wypożyczeń, karty książki i karty czytelnika. Teraz posługujemy się czytnikami, rejestrujemy książki w katalogu elektronicznym i udostępniamy w katalogu online. mamy pracownię komputerową, zbiory regionalne i dział multimediów. Wiele się zmieniło od dnia powstania biblioteki, jednak niektóre elementy nasze pracy pozostały bez zmian: Uniwersalny Układ Dziesiętny służący klasyfikacji książek i innych zbiorów oraz znak numeryczny książki ISBN. Obowiązują od dawna i to na całym świecie, dlatego książka znajduje zawsze właściwe miejsce i łatwo potem ją znaleźć. O piśmie, książce i bibliotece rozmawiałam z klasą III SP nr 1 w Józefowie.