Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę

Przedszkolaki z NP Przedszkola Smart Kids zmierzyły się z zimową aurą. Dzielnie pokonały odległość i zarumienione od lekkiego mrozu przywitały się z biblioteką. Tego dnia zastanawialiśmy się jak pomóc zwierzętom, a szczególnie ptakom, kiedy śnieg pokrywa lasy i parki, a mróz skuwa rzeki i stawy oraz jeziora. Nie jest to łatwe, ale chociaż wymaga sporego wysiłku, to jednak z pomocą dorosłych można nauczyć się tego trudnego zadania. Zaplanowaliśmy przygotowanie karmników, które nie muszą być wcale skomplikowanymi budowlami. Wystarczy plastikowa butelka, dwie stare, niepotrzebne kredki i ziarna, którymi taki karmnik z recyklingu można wypełnić. Dla sikorek wystarczy kawałek słoninki, a przede wszystkim nasza troska i systematyczność w działaniu. Zwierzęta w lesie, otoczone opieką przez nadleśnictwa, nie wymagają, aż takiej uwagi z naszej strony, ale kształtowanie dobrych, empatycznych i świadomych przyzwyczajeń to także coś wyjątkowego, więc dostarczenie zapasów marchewki i siana będzie piękną “cegiełką”. Bolek i Lolek pomagając zwierzętom przekonali się, że one też potrafią się odwdzięczyć. Co nas jeszcze bardziej zmobilizowało do działania. Na koniec podglądaliśmy na żywo białowieskie żubry, to było niesamowite przeżycie.