Klub Włóczykijów


Legendarni hollywoodzcy muzycy komponują do polskiej produkcji

„Klub Włóczykijów” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego

 

Fred Emory Smith to jeden z najbardziej rozchwytywanych amerykańskich kompozytorów i dyrygentów; autor muzyki do filmów i gier komputerowych, w tym tak kultowych jak „Need for Speed” czy „Transformers”, aranżer ostatniej Oscarowej gali. Obok niego Carl Rydlund, legenda muzycznego Hollywood, ze swoim imponującym portfolio: „Mission Impossible V”, „Interstellar”, „Incepcja” czy „Sherlock Homles”. Na zaproszenie Tomasza Szafrańskiego – autora scenariusza i reżysera „Klubu Włóczykijów” – przyjechali do Polski by skomponować muzykę do filmu. Taki duet mógł stworzyć tylko wyjątkowe dzieło.

„Klub Włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima” jest zwariowaną komedią przygodową dla młodzieży, zainspirowaną powieścią Edmunda Niziurskiego pt. „Klub włóczykijów, czyli trzynaście przygód wujka Dionizego”. Fabuła opowiada o trzynastoletnim Kornelu (Franciszek Dziduch), który wraz ze swoim stryjem Dionizym (Bogdan Kalus) i paroma przyjaciółmi wyrusza na poszukiwanie owianego tajemnicą skarbu, ukrytego w czasie wojny przez dziadka Kornela, Hieronima. Ich tropem podąża para przestępców, Wieńczysław Nieszczególny (Wojciech Mecwaldowski) i doktor Bogumił Kadryl (Tomasz Karolak), którzy nie cofną się przed niczym by położyć ręce na skarbie. Rozpoczyna się niezwykła podróż, pełna humoru, energii i nieoczekiwanych zwrotów akcji. „Klub Włóczykijów” oddaje hołd filmom przygodowym z lat osiemdziesiątych, takim jak „Goonies”, „Indiana Jones” i „Powrót do przyszłości”, i bije z niego czysta radość kina.

Cały proces komponowania i nagrywania muzyki do „Klubu Włóczykijów” trwał prawie pół roku. Ponieważ film jest opowiedziany w konwencji filmów Spielberga z lat osiemdziesiątych, twórcy bardzo mocno zadbali o to, by muzyka była napisana w sposób nawiązujący do tamtych lat. Skład orkiestry symfonicznej dostosowano do składów wielkich twórców, Jerry’ego Goldsmitha i Alana Silvestri, a samo nagranie muzyki poprzedzało długie studiowanie partytur do wielu filmów z czasu świetności kina młodej przygody, m.in. „Poszukiwaczy zaginionej Arki” i „Powrotu do przyszłości”. Nagranie muzyki odbyło się w Katowicach przy udziale Orkiestry Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, którą dyrygował sam kompozytor, Fred Emory Smith. W nagraniu wzięło także udział kilkunastu solistów z Polski i Los Angeles.  Fred w „Klubie Włóczykijów” zagrał niektóre z partii fortepianowych, a Carl, znakomity gitarzysta, dołączył do grona solistów, grając na gitarze i mandolinie.

 

Scenariusz i reżyseria: Tomasz Szafrański

Zdjęcia: Michał Grabowski

Muzyka: Fred Emory Smith

Orkiestracja: Carl Rydlund

W rolach głównych: Bogdan Kalus, Kamila Bujalska, Piotr Janusz, Franciszek Dziduch, Jakub Wróblewski

W pozostałych rolach: Wojciech Mecwaldowski, Tomasz Karolak, Sebastian Stankiewicz, Karol Osentowski, Jędrzej Taranek, Marcin Zarzeczny

Produkcja: Domino Film, Małgorzata Domin

***

Fred Emory Smith, absolwent Berklee College of Music. Podczas studiów otrzymał nagrodę Doug Timm Award za Wyjątkowy Talent Muzyczny w kategorii Muzyka Filmowa. Podczas uroczystości wręczenia nagrody Fred dyrygował nagradzaną suitę Howarda Shore’a do filmu “Awiator” Martina Scorsese, pod okiem samego Shore’a. Po studiach rozpoczął karierę w Los Angeles, pracując między innymi przy kultowej grze “Need for Speed” oraz jako aranżator przy “Transformers 3”, a także komponując do reklam, filmów, seriali oraz nawet parków rozrywki. W jego filmografii są między innymi takie tytuły jak „House in The Alley and High School Trap”, „3.50”, „Scooby-Doo! Wrestlemania Mystery”, „Magic Hour” oraz serial Disneya Penn Zero Part-Time Hero”. W roku 2013 Fred otrzymał nominację do nagrody Emmy za kompozycje do 25 rocznicy P.O.V. dla telewizji PBS, a w roku 2015 aranżował muzykę do ceremonii wręczenia Oskarów.

Carl Rydlund – w czasie pracy nad “Klubem Włóczykijów” przygotowywał też partyturę do “Mission Impossible V”. Jego wcześniejsze dokonania to między innymi “Interstellar”, ostatnie części „Batmana”, “Życie PI”, “Man of Steel”, “Jack Reacher”, “Sherlock Holmes”, “Incepcja”, “Anioły i demony”, “Transformers” czy “Madagaskar”.