Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, w 1926 roku. 23 kwietnia to dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi pokonanego przez Św. Jerzego smoka. W rewanżu kobiety odwzajemniały się mężczyznom darowując im książki.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Z rokiem 1964 tradycja ta zakorzeniła się wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a wydarzeniem na skalę światową stała się od 1995 roku.
Nasze zamiłowanie do literatury podkreślają skromne obchody tego dnia w naszej bibliotece. Już od kilku lat, we współpracy z Niepublicznym Przedszkolem Józefinka oraz grupą klas „0” z SP nr 2, wspólnie przygotowujemy te wydarzenia. Według ustalonego scenariusza mówimy o książce, która tak bardzo potrzebuje naszej uwagi i jest przecież najlepszym przyjacielem. W teatrzyku sylwet pt. „Spotkanie z książką” dowiedzieliśmy się czemu służy biblioteka, czym jest książka i jak należy ją traktować. Węzłem spajającym nasze spotkanie było przyrzeczenie przedszkolaka, potem rozdanie dyplomów dla każdego przyjaciela książki i magnesów z hasłem „Apetyt na czytanie” – na pewno o smaku truskawkowym.  Na pamiątkę – na naszej małej wystawie – zakładki przygotowane przez wszystkie dzieci cieszą kolorem, wzorem  i wykonaniem.