Łukasz Wierzbicki, czyli wielkie wyprawy dla młodych ludzi

Z ogromną przyjemnością gościliśmy Łukasza Wierzbickiego, autora książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wśród zaproszonych gości były dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Ośrodka Socjoterapeutycznego „Jędruś” wraz z opiekunami. Naszą niezwykłą podróż do krainy książek, przygód, podróży i nie tak dalekiej historii odbyliśmy z Afryką Kazika – książką o wspaniałej, trwającej pięć lat, pierwszej w historii Afryki i naszego kraju podróży przez Czarny Ląd. Rowerem, także pieszo, szlakami wodnymi przez rzekę Kongo, w końcu na wielbłądzie przez suche i bezkresne pustynie. Bohaterem tej książki jest Kazimierz Nowak. Jego marzenia o pokonaniu tak ogromnego kontynentu, jego cudownej i wielobarwnej przestrzeni, zmierzeniu się z plemionami, które po raz pierwszy widziały białego człowieka, potyczkach z drapieżnikami i nieokiełznaną przyrodą, przeciwnościach losu i złośliwości martwej natury zostały spełnione. Niestety dopiero po wielu latach, dzięki naszemu autorowi, owo spełnienie otrzymało status pełnego. Po raz pierwszy przebogata dokumentacja fotograficzna i materiał reporterski zostały uporządkowane i opisane, w końcu wydane. Pierwsza książka to Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, jej „dziecko” to Afryka Kazika – cudowna książka dla młodszych pokoleń. Podczas spotkania ryczały lwy, grzmiał wodospad, słychać było szelest pustynnych piasków i spadające z czoła podróżnika krople potu, chłód nocy i drapiące za uchem zmęczenie.
Kolejna książka, o której opowiedział autor to Dziadek i niedźwiadek, książka o czasach wojny, losach 2.Korpusu Polskiego, który narodził się w Rosji z dowództwa i jednostek Armii Polskiej na Wschodzie, przemierzył długi szlak z Persji do Włoch, gdzie walczył pod wzgórzem Monte Cassino, by potem znaleźć schronienie w Anglii. Niezwykłe to były czasy i niezwykłe losy, ale najbardziej niezwykłe jest to, że razem z żołnierzami tę wyjątkową wojenną historię przeżył niedźwiedź o imieniu Wojtek. Wychowało i wykarmiło go wojsko, tu nauczył się rozumieć język polski i znaczenie przyjaźni.
Na koniec spotkania Dyrektor Jadwiga Sikorska ogłosiła konkurs plastyczny na ilustracje przygód ulubionych bohaterów. Prace gromadzić będziemy przez cały rok. Końcowy etap planujemy na miesiąc listopad 2013 roku. Zachęcamy do wzięcia udziału wszystkie dzieci z naszego miasta. Przygotowane prace należy składać w naszych placówkach. Dokładny regulamin znajdziecie poniżej!

Regulamin konkursu plastycznego na Ilustracje do ulubionych książek

1.W konkursie może wziąć udział każde dziecko w wieku od 5 do 12 lat.
2.Ilustracje muszą dotyczyć bohaterów książek poznanych na spotkaniach autorskich (dla uczestników) bądź ulubionych książek (dla innych chętnych).
3.Wymagany format prac A-4, technika dowolna.
4.Prace powinny być podpisane z tyłu: imię, nazwisko.
5.Prace można składać do 2 tygodni po spotkaniu autorskim (dla uczestników), pozostałe do 15 listopada 2013 roku.
6.Ogłoszenie wyników nastąpi 22 listopada 2013 roku na stronie internetowej biblioteki oraz stronie Facebook, także Piśmie Samorządowym „Józefów nad Świdrem”.
7.Biblioteka zastrzega sobie wykorzystanie prac do publikacji online oraz publikacji w formie tradycyjnej.
8.Nagrodami będą książki lub audiobooki poznanych autorów z ich autografami.

Zapraszamy!