Nasi październikowi goście – Teatr Moralitet z Krakowa

Coraz częściej z naszą ofertą kulturalną i czytelniczą wykraczamy poza mury naszych placówek. Wymaga tego od  nas potrzeba chwili oraz  tematy i problemy rodzące się w otaczającym  nas środowisku społecznym, ale przede wszystkim nowa rola biblioteki. Jej współczesny charakter tworzy zmieniający się dynamicznie świat książki, sztuki i coraz bardziej wymagający odbiorca. Tym razem  naszymi gośćmi byli aktorzy teatralni z Krakowa.

Teatr Moralitet działa już od 2001 roku  i posiada bogatą ofertę programową, kierowaną do dzieci i młodzieży. Nasz kolejny pomysł z zakresu animacji kultury i edukacji  mogliśmy zrealizować dzięki współpracy dyrekcji oraz pracowników publicznych szkół podstawowych: SP nr 1 i SP nr 2, za co bardzo im wszystkim dziękujemy.
Spektakle jakie mieliśmy możność obejrzeć adresowane były do dwóch grup wiekowych. Były sobie krasnoludki  to pierwszy z nich, obejrzały go dzieci z klas 0-3 SP nr 1. Ta ciepła, wesoła i pouczająca opowiastka  przypomniała młodym widzom  o zasadach grzeczności i dobrego wychowania, szacunku dla starszych, prawdomówności i życzliwości, a także o umiejętności wybaczania.
Nieco poważniejszy temat podjęto w spektaklu adresowanym do nieco starszej grupy wiekowej, klas 4-6. Tym razem gościła nas SP nr 2 w Michalinie. Spektakl nosi tytuł Święta wojna i opowiada o agresji i przemocy, o milczącym  mijaniu zrozpaczonego człowieka. Także o tym, że wystarczy tak  niewiele, by zauważyć, że ktoś tuż obok  potrzebuje  pomocy, czuje się źle ze sobą i z innymi, jest nieszczęśliwy. Czasem wystarczy drobny gest – podanie dłoni, uśmiech, jakieś dobre słowo czy milcząca, a życzliwa obecność. Spektakl przypomina o byciu współczującym i wrażliwym człowiekiem.