Co nowego w literaturze niebeletrystycznej

Salman Rushdie Joseph Anton. Autobiografia

Historia o tym, jak jedna książka może spowodować, że najgorsze koszmary stają się rzeczywistością. Muzułmanie zabijają muzułmanów, księgarnie niszczeją w płomieniach wzniecanych pożarów. Giną wydawcy, tłumacze i recenzenci. Autor ukrywa się, unika konfrontacji z wydanym na niego wyrokiem śmierci. Często samotny, pozbawiony kontaktu z rodziną i ukochanym synem, wierzy jednak w wolność słowa, w ludzką mądrość i prawdę, a także w przyjaźń i bezinteresowność.

„Później pytano go czasem: Czy w tamtych dniach nie stracił pan przyjaciół? A on niezmiennie odpowiadał: Nie, tak naprawdę było odwrotnie. Przyjaciele okazali się prawdziwi w biedzie, a ci, którzy nie byli bliskimi przyjaciółmi wcześniej, zbliżyli się, pragnąc pomóc”. Joanna Kuciel-Frydryszak Słonimski. Heretyk  na ambonie
Książka stanowi jednolitą i wolną od interpretacji opowieść o człowieku, który „czuł się zawsze Polakiem, ale cierpiał za to, że jest Żydem”. Im bardziej odmawiano mu polskości, tym bardziej atakował  Żydów.  W swej publicystyce prowokował ich w kontrze do wydawnictw, środowisk i tradycji. Potem tłumaczył, że chodziło mu  tylko o eliminację  ich zacofania i izolacji.
Ponad 50 lat jego twórczego bytu dało mu  prawo zaistnieć po raz kolejny, w biografii. Czy ów ślad jest wystarczający? Póki staje się tak, że czytają Słonimskiego i o Słonimskim, wydaje się, że wystarczający, bo dla włodarza słowa pamięć o nim jest wtedy największa, gdy słowo żywe jest i obecne w umysłach czytelników.

Andrew Marr Prawdziwa królowa. Elżbieta II,  jakiej nie znamy
W książce o tym, jak żyje i czym się zajmuje królowa, jej dzień codzienny od dzieciństwa po dorosłe życie, także o tym jak silny wpływ na jej życie ma przeznaczenie i warunek zachowania ciągłości dynastii. W tej niezwykłej biografii również miłość i małżeństwo, jedyny wybór Elżbiety, który wybiegał poza dynastyczne obowiązki, jedyna uparcie broniona decyzja. A poza Wielką Brytanią wielki świat, przeszkody i przeciwności losu, pieniądze oraz nieuchronne pożegnania.

Władysława Pawłowska Ucieczka z Sybiru. Z miłości do dziecka
Historia Władysławy Pawłowskiej, Polki deportowanej do Liniejewki w Kazachstanie oraz jej męża zamordowanego w Katyniu i syna – małego Jędrusia, który jest milczącym świadkiem zmagań  rodziców z przeznaczeniem. Książka pełna wspomnień, listów, fotografii. Wzruszająca i prawdziwa.

Poeci na nowy wiek. Wydawnictwo Biuro Literackie Wrocław
Wybór poezji debiutantów lat 2000-2009 pod  redakcją Romana Honeta. W nim wiersze:
Justyny Bagielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasiewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego.

Literatura praktyczna dla fachowców i nie tylko

Wspomaganie rozwoju dzieci z zespołem Downa – teoria i praktyka.
Red. Bogusława Beata Kaczmarek
Obszerna analiza problemu w aspekcie medycznym, psychologicznym oraz społecznym, także terapia i metody postępowania. 419 stron tekstu wspierają tabele, fotografie i tablice z przydatnymi adresami, całość wzbogacają również wypowiedzi i doświadczenia rodziców.
Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju u dzieci z chorobami genetycznymi. Red. Teresa Kaczan, Robert Śmigiel
W książce podstawowa wiedza potrzebna do zrozumienia chorób genetycznych, praca z dziećmi z zespołem Downa, Pradera-Willego, zespołem CHARGE oraz Freemana-Sheldona i inne mniej znane choroby genetyczne. Charakterystyka rozwoju, kierunki i metody ich wspierania.