Nasze placówki w statystyce – top lista tytułów, rekordy przeczytanych książek, rezerwacje i powiadomienia

Już ponad rok temu rozpoczęliśmy pracę z nowym programem bibliotecznym. Dzięki niemu nasza praca stała się trochę łatwiejsza i bardziej wymierne jej efekty. Bardzo nas to cieszy. Sprawdza się system kart bibliotecznych, kont użytkowników na naszej stronie internetowej – podanie adresu e-mail powoduje, że system przypomina o upływie terminu zwrotu książki, także możliwość rezerwacji wybranych pozycji.

Od stycznia 2012 roku zrealizowaliśmy 1445 rezerwacji, system zaś wysłał 1528 powiadomień. Najwięcej wypożyczonych pozycji zarejestrowaliśmy u czytelniczki z przedziału wiekowego 13-18 lat, a liczba to niebagatelna, bo aż 416 książek. Na koncie czytelnika w przedziale do lat 5 największa liczba książek to 195, zaś w wieku od 6-12 lat na jedno konto wypożyczono 161 książek. Takie wyniki przeczą ogólnym badaniom nad czytelnictwem, w naszym mieście czytanie jest po prostu w dobrym guście. Statystyka czytelnicza dla osób w wieku 45-60 lat i powyżej to ponad 208 książek wypożyczonych na jedno konto. Brawo!
Najchętniej i najczęściej czytane książki w ostatnich miesiącach to Marzenia i tajemnice Danuty Wałęsy. Tego tytułu zakupiliśmy kilka egzemplarzy, by w miarę naszych możliwości móc zadowolić jak największą liczbę czytelników. Tryumfy święci niezmiennie Andrzej Sapkowski i jego cykl o Wiedźminie. Miłośnicy gatunku fantasy są mu wierni od lat. Tworzący w różnych wariantach fantastyki autorzy: A.Pilipiuk, O.S.Card, T.Pratchett, C.Clare, P.K.Dick, F.Herbert, T.Goodking czy G.R.R Martin wypełniają nasz czas wolny, ekrany telewizorów i kin. Ponadto na pierwszych miejscach naszej listy top znalazły się Agatha Christie, Diana Palmer i Pokonać samotność, Ostatnia piosenka Nicolasa Sparksa, Szukając Noel R.P.Evansa, Klub Miłośniczek Czekolady Carole Matthews, Dziwny przypadek i Pomiędzy nami Barbary Delinsky. Z wydawnictw regionalnych na topie znalazły się dwie publikacje: Nasz Józefów Janiny i Józefa Mart oraz Kronenberg, Andriolli i wilegiatura, czyli podwarszawskie letniska linii otwockiej Roberta Lewandowskiego. Dzieci natomiast, najczęściej sięgały po książki Martina Widmarka z cyklu Tajemnice (Tajemnica kina, Tajemnica hotelu …) oraz po niezmiennie popularne tytuły cyklu o Harrym Potterze. Dużą popularnością cieszą się także cykle dla młodzieży: J.Flanagana Zwiadowcy oraz J.Marsdena Jutro.