Edukacja czytelnicza i biblioteczna w Filli w Michalinie. Sobotnie Poranki i nie tylko

Spotkania z dziećmi rozpoczynają się corocznie w okresie jesiennym i kończą w czerwcu, dlatego obejmują tematykę związaną ze zmiennością pór roku. Jesienny klimat oddała przepięknie Barbara Lewandowska w wierszu „List do września” a dzieci zaproszone do biblioteki na spotkanie, pod okiem nieocenionej pani Krysi Chodkowskiej, wykonały mozaikę inspirowaną zmieniającymi się barwami tej pory roku.

Biblioteczne inicjacje przeszła klasa I z SP nr 2. W świat książki zaprosił dzieci Franklin (Franklin i książka z biblioteki) – bohater sympatycznych książeczek o małym, mądrym żółwiku. Wraz z tekstem Sławomira Grabowskiego i bohaterem kotem Filemonem (Przygody kota Filemona) maluchy rozmawiały o kotach domowych, ich zwyczajach, charakterach i potrzebie kochania. Pani Krysia przekonała także dzieci do polubienia Euzebiusza (Przygody Euzebiusza B.Krupska), co w efekcie zaowocowało twórczością plastyczną. Wcześniej jednak wszyscy uczestnicy zajęć dowiedzieli się wiele o niedźwiedziach, o tym jak żyją, czym się odżywiają i czy są niebezpieczne.
Grudzień to czas wyjątkowy, dlatego wychowując dzieci nie wolno o nim zapominać. W tym miesiącu podążano ścieżką tradycji świątecznych i legend. Najbardziej ulubiona z legend to ta  o Świętym Mikołaju.
To ja wędrując tędy, owędy
Przywiozę świerki, śnieg i kolędy.
Przydźwigam paczki, dary, słodycze.
I dużo życzeń, serdecznych życzeń… B.Lewandowska List od grudnia (fragment)
Wszyscy wsłuchani w rytm wiersza i „uzbrojeni” w przybory do rysowania stworzyli obraz miesiąca i jego atrybutów. Najchętniej portretowano dobrodusznego pana w czerwonym ubranku.
Wraz z Aliną i Czesławem Centkiewiczem pani Krysia zabrała wszystkich do Zaczarowanej zagrody, a tam, pingwiny – piękne ptaki nieloty, w eleganckich fraczkach i ich życie w mroźnej krainie. Pytanie jak je namalować? Okazuje się, że na wszystko znajdzie się sposób i dzięki temu przekonaniu prace wykonane przez dzieci mogły ozdobić biblioteczną galerię. Wynalazki, które rodzą się z pomysłu na zapełnienie luki w otaczającym człowieka świecie to coś niezwykłego, dlatego praca z tekstem Joanny Papuzińskiej Pomysł była wyjątkowym wydarzeniem.
Aż tu czuje Jędrzej, że garstka ziemi, co ją w ręku trzymał, miękka się jakaś staje i jakby ciepła, że się lekko, lekuśko porusza… Zdumiał się wielce i dłoń otworzył.
Cóż to? Z jego spracowanej garści wyfrunął ptaszek. Maluśki ,szary jak grudka ziemi. Poszybował prosto w obłoki. Ledwie go można było dojrzeć na słonecznym niebie. I nagle spod obłoków rozległa się pieśń, jakiej dotąd jeszcze nikt nie słyszał.
(Zofia Chmurowa Baśń o pierwszym skowronku ze Zbioru: W szkole i na wakacjach – wypisy klasa I Ireny Słomskiej – fragment).
Dlatego, że śpiew małego szarego ptaszka był taki piękny i wzruszający równie wzruszające i piękne prace plastyczne nakreśliły w wiosennym nastroju dzieci. Ta wiosna ma jakąś czarodziejską moc – pomyśleli wszyscy przygotowując także świąteczne dekoracje. Wielkanoc to przecież takie wiosenne święto.
A na polach zaczyna kiełkować zboże, z jego ziaren – najcenniejszego skarbu człowieka – ludzie wypiekają chleb (A.Sobik Ignaki i córka Księżyca – baśń brazylijska). Z masy solnej powstały małe bochenki chleba – nie było to łatwe zajęcie.
Rok szkolny w bibliotece zakończyło spotkanie z dziećmi z klasy Ie SP nr 2, a tematem zajęć były najpiękniejsze ogrody świata oraz Holandia – kraj tulipanów i wiatraków. W ukwieconej atmosferze uczniowie wysłuchali opowieści B. Badowskiej z książki Wróżki i księżniczki i jak twierdzą – polubiły baśnie.
Do zobaczenia we wrześniu – Filia w Michalinie serdecznie zaprasza!