Carlos Fuentes

Powiększ obrazCarlos Fuentes

W wieku 83 lat zmarł Carlos Fuentes, meksykański pisarz, eseista, dramaturg i publicysta. Fuentes zapoczątkował rosnącą popularność na literaturę iberoamerykańską. Wielbiciele jego twórczości przez lata oczekiwali jego nominacji do Nagrody Nobla.

Zadebiutował w 1958 roku powieścią “Kraina najczystszego powietrza”. To powieść o Meksyku, panorama tego miasta przełomu lat 50. i 60. „Do dziś właściwie nie ma lepszego portretu metropolii latynoamerykańskiej” (Adam Komorowski – znawca literatury iberoamerykańskiej).
W swojej twórczości Fuentes poruszał często temat ideałów rewolucji meksykańskiej z początku XX wieku. Pisał sztuki teatralne, nowele, eseje i komentarze polityczne, współtworzył magazyn literacki. W dniu jego śmierci w druku ukazał się esej o przemianach politycznych we Francji.
Za swą twórczość był wielokrotnie nagradzany. W 1987 roku został laureatem Nagrody Cervantesa, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie literatury w świecie hiszpańskojęzycznym. Uhonorowano go także najwyższym cywilnym odznaczeniem we Francji, Narodowym Orderem Zasługi oraz hiszpańską Nagrodą Księcia Asturii.
W naszej bibliotece: Diana, czyli Samotne Łowy; Fotel orła; Lata z Laura Diaz; Spalona woda, kwartet narracyjny; Stary gringo; Śmierć Artemia Cruz; Wola i fortuna; Zmiana skóry.