Lekcje biblioteczne 2012

Tym razem klasa III SP2 pod opieką Doroty Borowskiej.
Lekcje biblioteczne, zgodnie z obowiązującą podstawą programową dla szkół podstawowych, obowiązują już w klasie III. Dlatego miło nam widzieć także młodsze dzieci, które chętnie odwiedzają nasze placówki. Z prezentacji dowiedziały się, że aby mogła powstać pierwsza książka, taka jaką dziś znamy, człowiek musiał przejść długą i trudną ewolucję. Przez wiele wieków powstawało pismo, od rysunków naskalnych, hieroglifów, pisma klinowego, po druk wynaleziony przez Gutenberga w 1455 roku, aż w końcu współczesną książkę – dzielnie wspieraną przez audiobooki i e-booki. Kto wie, co będzie za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat ?

Nasza praca we współczesnej bibliotecznej rzeczywistości to też zupełnie inna wartość. Zmienia się świat, literatura, czytelnicy, zmieniają się też biblioteki. Katalogi kartkowe to już archiwalne techniki katalogowania. Czasami wracamy do tego co było z nostalgią, ale rozumiemy ducha czasu, staramy się więc być jak najbliżej czytelnika, co mam nadzieję się nam udaje.
Na koniec katalog online. Dzieci zdały egzamin na szóstkę. Wyszukiwanie powiodło się i teraz jesteśmy już spokojni, że poradzą sobie w każdej bibliotece. Wiedzą co to jest sygnatura, jak szukać książki w indeksie osobowym (trzeba pamiętać, że wyszukiwane hasło to nazwisko) i tytułowym, co dla III. klasy jest sporym wyzwaniem. Brawo!