Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

W 1926 roku w Katalonii z pomysłem powstania święta książki wystąpił wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia w Katalonii to prestiżowe i wspaniale obchodzone święto narodowe. Patronem tych obchodów jest św. Jerzy. Tego dnia kobiety otrzymują czerwone róże, mężczyźni (chociaż nie od początku powstania idei) otrzymują tego dnia książki. Data 23 kwietnia stała się symboliczną ze względu na zbieżność z datą urodzin lub śmierci wspaniałych twórców literatury: Miguel’a de Cervantes’a, Williama Shakespeare’a i Inca Garcilaso de la VegaNa, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 roku we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, obecnie na całym świecie.

O prawie autorskim

Podlegało zmianom dostosowującym je do zmieniającej się rzeczywistości właściwie od momentu jego powstania. Specyfika dzisiejszych czasów powoduje, że dyskusja na temat prawa autorskiego odbywa się na arenie społecznej i międzynarodowej. Dzieje się tak ze względu na nowe możliwości komunikacji – telefonia i telewizja cyfrowa, Internet. Czasem padają w dyskusjach określenia traktujące te nowe zjawiska jako rewolucyjne. Niestety szybki i łatwy dostęp do dóbr kultury spowodował znaczące obniżenie poziomu ochrony praw autorskich.

Prawo autorskie to prawo twórcy do wyłącznego dysponowania swoją twórczością. Twórca może ze swoim dziełem zrobić co zechce, bo prawo chroni jego własność tak jak chroni własność intelektualną naukowca czy własność materialną każdego z nas. Jest to istotny element rozwoju kultury we wszystkich jej aspektach. Prawo własności intelektualnej rozwijało się w systemie międzynarodowym i taki kierunek rozwoju powinno mieć nadal.

W aspekcie bibliotecznym – gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów nie wolno nam zapominać, że zanim powstanie książka i znajdzie się na bibliotecznych półkach, musi najpierw powstać jej zamysł. Potem samo dzieło literackie. Dalej rozpoczyna swe działania wydawca, który nie tylko wydaje książkę, ale wspiera twórcę na wszystkich etapach powstawania dzieła. Wydawnictwo zajmuje się promocją zanim jeszcze książka opuści drukarnię.