Znamy finalistów Nike 2011

Powiększ obrazJoanna Bator

Z ostatniej chwili: Nagrodę NIKE 2011 dostał Marian Pilot za “Pióropusz”

Doceniono “Dziennik pisany później” Andrzeja Stasiuka. Autor został także wyróżniony i znalazł się w grupie laureatów Nagrody Ministra Kultury, przyznawanej za całokształt działalności oraz wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.

Kolejny finalista to Ignacy Karpowicz oraz jego “Balladyny i romanse”. Następnie wyróżniono Mariana Pilota za “Pióropusz” i gratkę dla miłośników fotografii – “Dno oka” Wojciecha Nowickiego (eseje). Z kolei miłośników i miłośniczki prozy pisanej przez kobiety z pewnością ucieszy fakt, że z panami rywalizować będą Joanna Bator i jej “Chmurdalia” oraz Justyna Bargielska z “Obsoletkami”. Ostatnim z tegorocznych finalistów jest twórca z największym chyba dorobkiem – Sławomir Mrożek i pierwszy tom jego “Dziennika”, obejmujący lata 1962-1969.