Poznaliśmy zwycięzcę NIKE 2010

Nagrodę NIKE 2010 otrzymała „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka. Nagrodzona publikacja jest już w bibliotece
Fundacja Nagrody Literackiej NIKE organizuje konkurs od 1997 roku. Jego celem jest promocja literatury polskiej, a w szczególności powieści polskiej.
Jury konkursu uznało dramat Słobodzianka “Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach” za najlepszą książkę minionego roku.
Dramat Tadeusza Słobodzianka “Nasza klasa”, rozpisany na “lekcje” i nawiązujący do “Umarłej klasy” Tadeusza Kantora, zmierzył się z tematem zbrodni w Jedwabnem w 1941 r., w wyniku czego powstał literacki obraz Polaków i Żydów z miasteczka na wschodzie Polski. Autor opisuje ich losy od lat 20. ubiegłego wieku aż po dzień dzisiejszy.

– “Nagradzamy Tadeusza Słobodzianka nie za odwagę podjęcia trudnego tematu, w którym zbrodnia rozkłada się na tych, którzy ją popełnili, ale i na tych, którzy byli świadkami, na tych, którzy widzieli i milczeli, i na tych, którzy nie chcieli widzieć, wiedzieć i pamiętać. Nagradzamy go za sposób, w jaki o tym mówi, za formę dramatu, który w sposób wstrząsająco prosty, a jednocześnie niesłychanie przemyślany kreśli historię katów i ofiar, i mordowanych” – powiedziała w laudacji przewodnicząca jury prof. Grażyna Borkowska.

“Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach” to pierwszy dramat, który zdobył Nike, w całej, jeszcze krótkiej, historii tej prestiżowej nagrody literackiej. Wcześniej tylko raz w finale znalazła się sztuka teatralna – była to “Kartoteka rozrzucona” Tadeusza Różewicza nominowana do nagrody Nike w 1998 r.