Zmarł Stanisław Szwarc-Bronikowski

Nestor polskich podróżników, publicysta, filmowiec Stanisław Szwarc-Bronikowski zmarł w wieku 93 lat – poinformowała żona zmarłego.
Urodził się 1 marca 1917 roku w Górkach koło Klimontowa w powiecie sandomierskim jako Stanisław Szwarc, szkołę ukończył w Sandomierzu, potem studiował na Uniwersytecie Warszawskim prawo i dziennikarstwo.

W czasie okupacji brał czynny udział w ruchu oporu ZWZ-AK pod pseudonimem “Roman”. Był założycielem i redaktorem konspiracyjnych pism na Kielecczyźnie. Po zakończeniu wojny pod przybranym nazwiskiem działał w organizacji “Wolność i Niezawisłość”. Kilkakrotnie był aresztowany i więziony przez służbę bezpieczeństwa. Ukrywał się m.in. pod nazwiskiem przyjaciela – Bronikowskiego, które potem dodał do nazwiska rodowego.
Po 1956 roku pracował w tygodniku “Dookoła świata”, a od 1960 roku – w Telewizji Polskiej. Podczas swoich podróży nakręcił ponad 100 filmów popularnonaukowych, jest autorem wielu esejów i cykli reportaży podróżniczych, w tym książek “W poszukiwaniu zaginionych światów” i “Testament wieków”, także wydanej w 2000 roku książki “Świadkowie naszych dziejów”.
W jego bogatym dorobku filmowym znalazło się 120 filmów popularnonaukowych o tematyce ekologiczno-przyrodniczej, etnograficznej, archeologicznej, geologicznej, paleontologicznej i religioznawczej, prezentowanych w telewizjach europejskich, w USA, Kanadzie oraz Australii. Do najważniejszych z nich należą m.in. Mongolskie ballady”, “Wyspy Karaibskiego Morza”, “Z Alaski do Kolorado”, “W cztery strony świata”, “Pióropusze i ostrogi”, “Przez antypody”, “Tropami mitów”, “U źródeł naszej cywilizacji”, “Opowieści o bursztynie” “Testament wieków”, “Zielone komnaty” czy “Kuszenie wyobraźni”.
Żródło: www.ksiazka.net.pl