Pożegnanie Tytusa Karpowicza

Polski pisarz, autor książek skierowanych do dzieci i młodzieży, wielokrotnie wznawianych i ekranizowanych zmarł 25 grudnia w Gawrych Rudzie. Tytus Karpowicz mieszkał na Suwalszczyźnie od 1976 roku.

Tytus Kazimierz Karpowicz urodził się 4 stycznia 1915 w Wilnie. Zmarł 25 grudnia 2009 roku w Gawrych Rudzie. Debiutował na łamach pisma “Słowo”. Był harcerzem, redaktorem szkolnej gazetki i prezesem koła krajoznawczego. Studiował inżynierię leśną na SGGW w Warszawie oraz jednocześnie filologię polską, etnografię i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej partyzant AK. W 1944 przechwycony przez NKWD i więziony w łagrach sowieckich.


Po wojnie redaktor naczelny oddziału Słowa Powszechnego we Wrocławiu, działacz w dziedzinie krajoznawstwa i ochrony przyrody. Już przed wojną współpracujący z “Łowcem Polskim”. Mieszkał we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Karpaczu, Lwówku Śląskim i Białymstoku, a od 1976 r. w Gawrych Rudzie.
Źródło: www.ksiazka.net.pl
W naszej bibliotece: Lato po indiańsku : powieść dla młodzieży; Sztuka polska XVIII wieku; Księga puszczy; Saga o niedźwiedziu; Tytan , byk nad byki; Władca Doliny Morskiego Oka;