Spotkanie z Krzysztofem Oktabińskim. Promocja książki autora – Tradycja Mazowsza: powiat otwocki.

Spotkanie odbyło się 11 grudnia, o godz. 18-tej. Licznie przybyli zaproszeni goście, ale także zainteresowani mieszkańcy miasta Józefowa, Otwocka, Warszawy. Wśród uczestników znalazła się także Joanna Czubak, jedna z kilku autorów zamieszczonych w publikacji zdjęć.

Mieliśmy przyjemność gościć także autora albumu dokumentującego życie, historię i przyrodę gminy Wiązowna, Ryszarda Szczęsnego, autora publikacji pt. ”Gmina Wiązowna: przeszłość i teraźniejszość”, którą mogliśmy obejrzeć, zapoznać się w niewielkim co prawda zakresie, jednak na tyle wystarczającym, by ulec zachwytom i zachęcić nas do jej zakupienia. Już niedługo, opracowana wg zasad bibliograficznych, zagości w naszym Dziale Regionalnym. Miło było nam poznać redaktora Macieja Murżacza, także zainteresowanego dziejami miast i wsi powiatu otwockiego, Janusza Prządka – historyka z zamiłowania, miłośnika naszego pięknego Józefowa, pasjonata i kronikarza, wielkiego przyjaciela naszej Biblioteki oraz Andrzeja Rukowicza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, animatora kultury, inspiratora i autora wystawy tematycznej „Podróż sentymentalna Otwock-Warszawa”, która zaistniała w roku 2002 w Muzeum Historycznym Miasta Warszawy. Mamy niewątpliwą przyjemność, za pozwoleniem Pana Krzysztofa, zdradzić wszystkim, że powstaje nowy projekt, którego autorami są obaj Panowie, dotyczy ona zaś powstania książki – albumu, którego roboczy tytuł brzmi: „Od Anina do Żanęcina. Vademecum turystyczno-krajoznawcze”. Zachwyceni pomysłem życzymy szybkiego i wspaniałego finału! Wśród pozostałych gości znaleźli się zainteresowani naszym regionem, naszą polską, małą, urokliwą i niezupełnie poznaną ojczyzną, nasi wierni Czytelnicy.
Ze wstępu do książki: “Od 2004 roku Mazowieckie Centrum Kultury i sztuki publikuje kolejne tomy z serii Tradycja Mazowsza. Są to monograficzne opracowania prezentujące walory historyczne i etnograficzne powiatów województwa mazowieckiego. Docelowo będzie to 38 tomów, czyli tyle, ile jest powiatów w naszym województwie. W publikacjach z serii “Tradycje Mazowsza”. Czytelnicy odnajdą w nich opisy najwartościowszych elementów dziedzictwa kulturowego, przypomnienie wydarzeń historycznych, uwagi dotyczące współczesnych walorów danego obszaru”.
W istocie publikacja dotycząca powiatu otwockiego wyodrębnia i odkrywa urok, historię i perspektywę przyszłości tego regionu. Przedstawia charakterystykę geograficzno-przyrodniczą, w tym unikalny, zdrowy klimat żywicznych, sosnowych lasów. Z kart książki wyłania się barwny obraz wsi i miasteczek, w tym Józefowa, Celestynowa, Kołbieli, Karczewa, gminy Sobienie Jeziory z miejscowościami takimi jak Siedzów, Warszawice, Sobienie Szlacheckie, także gminy Wiązowna. Wszystkie miejscowości opisane w tej znakomitej publikacji widzimy poprzez pryzmat życia religijnego, kultury, dziejów wsi i folwarków, historii i zachowanego uroku licznych perełek architektonicznych. Wszystkich zainteresowanych najnowszą publikacją oraz publikacjami wcześniejszymi: Wiązowna 1597-1997: kartki z dziejów, Wojaże po Sarmacji, Nad Mienią i Świdrem: monografia historyczno-geograficzna Wiązowny i okolic (cz.II-III), Warszawa 1914-1920: Warszawa i okolice w latach walk o niepodległość i granice Rzeczypospolitej – książka napisana wraz z Lechem Królikowskim, Śladami filantropów: rzecz o rodzinie Szlenkierów i ich podwarszawskiej wilegiaturze w XIX i XX wieku, Zapomniane miasto i gmina Glinianka, Z dziejów Glinianki i okolic: szkice o Ziemi Otwockiej, zapraszamy do naszej Biblioteki. Już teraz, przepełnieni nadzieją na liczne odwiedziny, życzymy wszystkim miłej lektury.