Leszek Kołakowski

Urodził się w 1927 r w Radomiu, jeden z najwybitniejszych filozofów polskich, od 1968 roku – po pozbawieniu go katedry na Uniwersytecie Warszawskim – mieszkający na emigracji, ostatnio w Oksfordzie, gdzie był członkiem All Souls College. Zmarł 17 lipca 2009 roku.

Jego pasją była historia filozofii, zwłaszcza od XVIII wieku, w tym doktryny liberalizmu, a także filozofia kultury oraz religii. Oprócz tekstów filozoficznych spod pióra Kołakowskiego wyszły również utwory o charakterze literackim, filozoficzne przypowiastki. W przypowiastkach i bajkach Kołakowski w atrakcyjnej literacko formie analizuje zagadnienia i paradoksy filozoficzne lub też rozbieżności między szkołami i doktrynami. Cechą tych historyjek jest inteligentny, kpiarski humor oraz mistrzowskie operowanie konwencją literacką i stylizacją, zwłaszcza w opowieściach biblijnych. Książki Kołakowskiego przez wiele lat ukazywały się w Polsce w nielegalnym obiegu, odgrywając ważną rolę w kształtowaniu polskiej inteligencji opozycyjnej – szczególne znaczenie miał esej Kapłan i błazen, analizujący postawy inteligencji wobec władzy. Pierwszym tekstem Kołakowskiego skonfiskowanym przez cenzurę i pierwszym, który zaczął funkcjonować poza oficjalnym systemem, był napisany w 1956 roku dla “Po Prostu” manifest Czym jest socjalizm. W roku 1996 L. Kołakowski nagrał dla TVP dziesięć miniwykładów poświęconych ważnym zagadnieniom filozofii kultury, wydane jako Dziesięć mini wykładów o maxi sprawach. W roku 1997 przez redakcję “Gazety Wyborczej” został koronowany na “króla Europy Środkowej”(źródło: www.culture.pl) W naszej Bibliotece:

Myśli wyszukane; 128 bardzo ładnych wierszy…; Wśród znajomych…; Kto z was… (dla dzieci); Bóg nic nam nie jest dłużny; Mini wykłady o maxi sprawach, 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki, O co pytaj nas wielcy filozofowie. Seria I-III.