Julia Hartwig otrzymała Nagrodę im. Czesława Miłosza

“Sprzeczność jest moim żywiołem, prawem, o które wojuję.”
Poetka Julia Hartwig otrzymała w środę, 9 września, amerykańską nagrodę im. Czesława Miłosza. Wręczył ją ambasador USA Victor Ashe podczas uroczystości w jego warszawskiej siedzibie. Nagroda im. Czesława Miłosza przyznawana była po raz trzeci. Honorowane są nią osoby działające na rzecz lepszego dialogu, zacieśniania współpracy i większego zrozumienia między Amerykanami i Polakami.
Pierwszym laureatem Nagrody Miłosza był reżyser Andrzej Wajda, w zeszłym roku nagrodę odebrał poeta Adam Zagajewski, a obecnie trafia ona do poetki Julii Hartwig.

.Julia Hartwig – urodziła się w 1921 w Lublinie, poetka, eseistka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Autorka zaledwie kilku tomów wierszy, które pozwoliły jej jednak zająć ważne miejsce w krajobrazie polskiej współczesnej literatury. Nie poddająca się jednoznacznym zaszeregowaniom, zajmuje miejsce osobne, nie ulegając twórczym modom i snobizmom. Posługuje się zazwyczaj formą dopracowaną i “uspokojoną”, unikającą chaosu i przypadkowości. Jest jednym z nielicznych polskich poetów mistrzowsko posługujących się prozą poetycką, poeme en prose. Na ten fakt miał zapewne wpływ jej wieloletni związek z literaturą francuską. Hartwig tłumaczyła m.in. utwory Apollinaire’a, Rimbauda, Maxa Jacoba, Cendrarsa i Supervielle’a, opublikowała monografie Apollinaire’a i Gerarda de Nerval. Jest też autorką przekładów z języka angielskiego.
Wielokrotnie przebywała na stypendiach we Francji i Stanach Zjednoczonych, otrzymała liczne nagrody, m.in. Fundacji A. Jurzykowskiego, Thornton Wilder Prize przyznawaną przez Translation Center at Columbia University, austriacką nagrodę poetycką im. Georga Trakla. Mieszka w Warszawie.
W naszej bibliotece: (dla dzieci) Zguba Michałka oraz Pan Nobo: dalsze losy Poziomki (opowiadanie napisane wraz z nieżyjącym już mężem Arturem Międzyrzeckim), poezja Przemija postać świata.
źródło: www.culture.pl