Literatura fińska – sierpniowe rocznice

9 sierpnia 1914 roku urodziła się Tove Marika Jansson (zm. 27 VI 2001 / 95. rocznica urodzin), pisarka fińska, malarka, grafik, tworząca także w jęz. szwedzkim, autorka popularnej serii o Muminkach, którą wzbogaciła także o własne ilustracje, głównie dziwnych, interesujących stworzeń, mieszczących się w kategorii trolle. Twórczość pisarki cechuje najwyższy artyzm, głęboki humanitaryzm oraz wielki szacunek i umiłowanie dla dobra i piękna. Dostrzega je tam, gdzie współczesny człowiek nie potrafi dotrzeć. W sobie właściwy i oryginalny sposób wiąże świat realny ze światem fantazji. Jej utwory są pełne dowcipu, poezji, ale i dystansu wobec stworzonych postaci, wobec świata i własnych przeżyć. (…) W pewien czwartek pod koniec upałów, w stawku z brązową wodą, na prawo od drzew, na których wisiał hamak Tatusia, Muminek złowił małego smoka. Rzecz jasna nie miał zamiaru wyłowić smoka. Usiłował jedynie nałapać trochę drobnych stworzonek, które krążyły na dnie w mule; chciał bowiem zbadać, jak poruszają nogami, i sprawdzić, czy rzeczywiście niektóre z nich pływają tyłem (…)

Mika Toimi Waltari (19.09.1908 –26.08.1979) (30. rocznica śmierci) – pisarz fiński. Jeden z najbardziej płodnych fińskich pisarzy, autor 29 powieści, 15 nowel, 6 zbiorów opowiadań, 6 tomów poezji i 26 sztuk teatralnych, także scenariuszy, słuchowisk radiowych, reportaży, tłumaczeń, setek recenzji i artykułów. Waltari jest także najbardziej znanym fińskim pisarzem na świecie, jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. W Bibliotece: Egipcjanin Sinhue, w którym autor zabłysnął wiedzą historyczną, wyobraźnią i humorem; Karin, córka Monsa – historia miłosna króla Eryka XIV i Karin, córki wieśniaka. Dzieje wielkiego uczucia i niesnasek dynastycznych, sporu o koronę Szwecji, zarówno poemat romantyczny, jak dzieło wierne faktom historycznym; Cztery zmierzchy, Coś w człowieku, Mikael (T.1 i 2), Turms nieśmiertelny, Obcy przyszedł na farmę.

Mariola Ładna