Józefów – Ogród Andriollego – Festiwal Otwarte Ogrody 2009

Powiększ obrazImage

Nasz Ogród zawierał kilka ekspozycji. Były to wystawy książki zabytkowej, polskiej i obcojęzycznej, także książki ilustrowanej przez nieżyjących już, a nadal podziwianych autorów: Jana Marcina Szancera oraz Antoniego Uniechowskiego, w większości wydane przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Naszą wystawę wzbogaciły także zbiory książki zabytkowej wypożyczone z zaprzyjaźnionych bibliotek powiatu otwockiego. Ogromną popularnością cieszyły się książki dotyczące okresu II wojny światowej, albumy Powstania Warszawskiego oraz satyry konspiracyjnej. Z sentymentem i zaciekawieniem odwiedzający zatrzymywali się przy kronikach Ligi Ochrony Przyrody, założonych i prowadzonych przez wiele lat przez pana Bronisława Kowalskiego. Nasza ekspozycja to również wyjątkowe eksponaty pochodzące z prywatnych zbiorów pana Roberta Lewandowskiego, a były to: Stara baśń Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Pan Tadeusz Adama Mickiewicza z ilustracjami Michała Elwiro Andriollego, pochodzące z lat 1879-1882. Dodatkowo przygotowaliśmy ekspozycję fotografii prac M.E. Andriollego z kościoła pod wezwaniem Św. Wita w Karczewie oraz fragmenty tekstu Pana Tadeusza wraz z odpowiadającymi im ilustracjami Andriollego. Nasz Ogród cieszył się sporą popularnością, dlatego na prośbę organizatorów Festiwalu, część ekspozycji dostępna była dla zwiedzających jeszcze przez kilka dni poza czasem festiwalowym.