Finał III-ej edycji Przyłapani na czytaniu w Józefowie – Zaczytani w obiektywie

Przyłapani na czytaniu to europejska inicjatywa, która za pomocą wszelkich mediów i świetnej strategii informacyjnej chce promować czytelnictwo. Zasadą przyświecającą pomysłodawcom jest zwrócenie uwagi na zabawną stronę czytania. Służy temu m.in. projekt fotograficzny, w którym znane osobistości ze świata mediów, sportu i polityki pozwalają się sfotografować podczas lektury. Get Caught Reading chce pokazać, że czytanie może być świetną rozrywką.

I przypomnieć, jaką satysfakcję może dać szperanie między regałami w księgarni czy bibliotece, trzymanie w dłoni książki i odkrywanie z nią nowej, nieznanej rzeczywistości. We wszystkich krajach biorących udział w projekcie fotografowie, instytucje państwowe, organizacje kulturalne zostają zaangażowani, by poprzez obraz, np. fotografię, pokazać radość kontaktu z książką. Kampania ma celu zachęcanie mieszkańców Europy do lektury oraz stworzenie płaszczyzny porozumienia między przeróżnymi organizacjami zajmującymi się czytelnictwem. Organizatorem konkursu w naszym mieście jest Miejski Ośrodek Kultury (Agnieszka Rogalska-Jung) oraz Miejska Biblioteka Publiczna (Mariola Ładna). Nasza regionalna inicjatywa polega na realizacji tych samych celów w możliwie przyjazny dla uczestników sposób. Uznaliśmy, że czytanie uszlachetnia każdego, więc obiektem fotografii nie musi być osoba znana. Warunek jest jeden – musi to być koniecznie moment „zaczytania”.
Nasz konkurs odbywa się pod hasłem „Przyłapani na czytaniu w Józefowie- Zaczytani w obiektywie”. Pierwszy człon hasła odnosi się do naszego miasta, drugi pozwala konkursowi stać się wydarzeniem bardziej szerokim i ogólnym. 28 maja zakończyliśmy III edycję konkursu. Tym razem uroczystość odbyła się w Bibliotece.
Jury w składzie: Marzenna Szymańska (fot.), Paweł Żak (fot.) oraz Jadwiga Sikorska (dyr. MBP) wyłoniło laureatów.
Nagrody otrzymali:
I miejsce Agata Brzezińska ( aparat fotograficzny),
II miejsce równorzędnie – Iwona Funk-Gołembiewska i Maria Kowalczyk (odtwarzacze mp3),
III miejsce równorzędnie – Renata Poznysz i Klaudia Białek (odtwarzacze mp3).
Ponadto wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, pozostali uczestnicy zaś serdeczne podziękowania. Nagrody wręczała pani Dorota Kembrowska (kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu). Pierwszą nagrodę ufundował Miejski Ośrodek Kultury, pozostałe nagrody rzeczowe, już po raz trzeci, Firma TechNet z Otwocka oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie. Wszystkie prace można będzie obejrzeć na ekspozycji w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie od 8 czerwca 2009 roku, a także na stronach internetowych: www.biblioteka.jozefow.pl oraz www.mok.jozefow.pl. Planujemy IV edycję konkursu, bowiem coraz bardziej się wszystkim podoba. Już dziś serdecznie zapraszamy!