Z Biblioteką za pan brat

Przez ostatnie tygodnie gościliśmy w naszej palcówce młodzież klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Józefowie.
Najbardziej fascynujący był dla nich kontakt z katalogiem kartkowym – alfabetycznym i rzeczowym.

Jeszcze nigdy z niego nie korzystali, nie było takiej potrzeby. Jednak poddali się urokowi równych, pokrytych pismem drukowanym i tajemniczym zapisem cyfrowym kartek, uwięzionych w drewnianych skrzyneczkach. Taki wydaje się być archaiczny, zupełnie nie cyfrowy, ale coś jednak w nim jest, jakiś ład, porządek i tyleż informacji. Komputerowy terminal katalogowy okazał się być absolutnie prosty. Nasze dzieci, to zupełnie inny świat, inne schematy i sposoby poznania. To co dla nas zbyt trudne i nowoczesne, dla nich jest bardzo łatwe, zwyczajne i takie codzienne. Wszak z komputerem mają kontakt każdego prawie dnia, także na zajęciach informatycznych w szkole, praktyczne wychowują się obcując z nim codziennie. Wszyscy chętnie i z zapałem poddali się bibliotecznej aurze, poradzili sobie doskonale z wyszukiwaniem informacji, odnajdywaniem książek, orientowali się w układzie Biblioteki i położeniu księgozbioru. Wydaje nam się, że mają szansę zostać w przyszłości czytelnikiem samodzielnym i wytrawnym poszukiwaczem informacji, co zawsze sprzyja samodoskonaleniu i ułatwia zdobywanie wiedzy.