ZMARŁ WILLIAM WHARTON

William Wharton – urodzony 7 listopada 1925. Oryginalne imię i nazwisko to Albert Du Aime. Największą popularność zyskał dzięki książce Ptasiek, która również odniosła sukces na ekranie. Wharton urodził się w Philadelphii (Pensylwania).

Ukończył szkołę średnią Upper Darby w 1943 roku. Nazwisko jego zawisło na szkolnej “Ścianie Chwały” w 1997 roku. Służył w armii amerykańskiej w Europie, podczas II Wojny Światowej. Po wojnie skończył malarstwo. W roku 1960 przeniósł się z rodziną do Francji, skąd pochodzą jego przodkowie. Wharton przenosząc się do Europy pragnął uchronić swe dzieci przed zgubnym wpływem telewizji, komercji i konsumpcjonizmu. Ich życie we Francji było dość niekonwencjonalne, w latach 60-ych mieszkali na barce na Sekwanie, a w 70-ych w starym młynie w Burgundii. Wszystkie te wydarzenia mają swoje odbicie w jego książkach.


Jego pierwsza powieść Ptasiek została wydana w 1978 roku. Alan Parker wyreżyserował film na podstawie tej powieści, obsadzając w głównych rolach Nicholasa Cage’a i Matthew Modine. Po publikacji Ptaśka we wczesnych latach 90-ych, autor wydał osiem nowych powieści miedzy innymi: Tato oraz W księżycową jasną noc, obie książki doczekały się ekranizacji. Większość bohaterów książek Whartona, chociaż mają inne imiona i przeszłość, posiadają jednak podobne doświadczenia, poglądy oraz charaktery. Co sugeruje, że książki Whartona są swego rodzaju autobiografią, zapisem własnych przeżyć, spojrzeniem literackim na samego siebie.
W 1988 roku córka Whartona, jej mąż oraz dwójka małych dzieci zginęli w karambolu. Katastrofa ta spowodowana była dymem z wypalanych w pobliżu pól. W konsekwencji tego wydarzenia Wharton w 1994 roku napisał swoją najbardziej wstrząsającą opowieść Niezawinione śmierci. Autor odniósł ogromny sukces w Polsce. Opublikowano tu wszystkie jego powieści a ilość nakładów pobiła wszelkie rekordy. Mimo nieprzychylności krytyków autor jest bardzo lubiany w Polsce. Jego powieści zaś niezmiennie pojawiały się na listach bestsellerów.