MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI – tym razem – 2 kwietnia 2008 (rocznica urodzin H. Ch. Andersena)

W 1926 r. wydawca z Walencji, Vicente Clavel i Andrés, wystąpił z pomysłem zorganizowania Dnia Książki w Hiszpanii. Od razu pomyślał, że musi być ono związane z Miguelem de Cervantesem.
Początkowo miała to być domniemana data urodzin Cervantesa: 7 pażdziernika. Ale ze względu na jej niepewność zdecydowano się na obchodzenie Dnia Książki 23 kwietnia. Przypada wtedy rocznica śmierci Cervantesa, rocznica śmierci i urodzin Szekspira oraz śmierci innego hiszpańskiego pisarza Inki Garcilasa de la Vega. Wszyscy trzej zmarli 23.04. 1616 r., choć, co prawda Szekspir umierał wg kalendarza juliańskiego, a pozostali dwaj – wg gregoriańskiego, co oznacza, że data jest ta sama, ale w praktyce Hiszpanie zmarli innego dnia niż genialny Anglik.

Od 1930 r. Dzień Książki jest oficjalnym świętem w Hiszpanii, od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a w 1995 UNESCO ogłosiła go Międzynarodowym Dniem Książki.
Ponieważ 23 kwietnia jest też świętem narodowym Katalonii, dniem jej patrona, św. Jerzego, był to od dawna dzień hucznie tam obchodzony. Istniała dawno tradycja, iż tego dnia na pamiątkę pokonania smoka przez św. Jerzego (z krwi smoka miały wyrastać róże), obdarowywano kobiety czerwonymi różami. Potem – w zamian – kobiety zaczęły darowywać swym mężom, narzeczonym, etc. książki.
Darowywanie róż i książek to dziś przepiękny zwyczaj związany ze Świętem Książki w Hiszpanii. Od wielu lat pojawiła się też nowa tradycja: publiczne czytanie Don Kichota w wielu miejscach naraz i przez wiele godzin lub dni. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata polityki i sztuki.
Jan Christian Andersen
Urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odensee. Był synem szewca i praczki. Wielki wpływ na jego rozwój miała jednak babka, która pierwsza wprowadziła go w krainę baśni.
W 1819 roku Hans Ch. Andersen wyruszył do Kopenhagi, gdzie debiutował pierwszym zbiorem utworów Młodzieńcze próby. Za wszelką cenę młody autor starał się być jak najbliżej teatru. Zadebiutował w nim sztuką Miłość na wieży Mikołaja. Pisał wiele sztuk teatralnych, które jednak nie zawsze cieszyły się powodzeniem. W konsekwencji ciężka i wytrwała praca zaowocowały stypendium królewskim, które pozwoliło młodemu Andersenowi na kontynuację kształcenia w szkole oraz rozpoczęcie studiów. Odbył wiele podróży. Zwiedził Szwecję, Francję, Włochy, Szwajcarię, Grecję, Turcję, Portugalię i Norwegię. Miał wielu przyjaciół, znanych i wybitnych twórców, najlepiej czuł się zawsze w obecności dzieci, które rozumiał, kochał i dla nich tworzył, powstał m.in. cykl Baśnie opowiadane dzieciom. Twórczości baśniowej pisarz nie traktował początkowo poważnie. Jednak to właśnie baśnie przyniosły mu sławę i uwielbienie całego świata.
Andersen był bardzo płodnym pisarzem. Wydał kilka tomów wierszy, wiele opowiadań, szkiców, napisał dziennik swojego życia, wiele powieści i przeszło 30 sztuk teatralnych, najwięcej wszak baśni. Z całego dorobku twórczego, jedynie baśnie pozostały niezmiennie wspaniałe, zdumiewające bogactwem fantazji, aktualne w humanistyczno-filozoficznej treści. Wiele wątków i motywów swych baśniowych utworów autor zaczerpnął z folkloru, który wzbogacił obserwacjami ze współczesnego mu życia, zasadniczy zaś motyw jego baśni, to walka dobra ze złem.
Zmarł w Kopenhadze 4 lipca 1875 roku.

W dzień rocznicy urodzin Baśniopisarza – H.Ch. Andersena w naszej bibliotece
MŁODZIEŻ Z GIMNAZJUM NR 1 W JÓZEFOWIE
pod opieką pani Agnieszki Adamowicz i Urszuli Lewandowskiej
(Biblioteka Gimnazjum) rozpoczęli cykl spotkań dla dzieci.
PRZEDSTAWILI DZIECIOM
BAŚNIE ANDERSENA W WERSJI “NA SLAJDACH”.
GŁOŚNE CZYTANIE I KOLOROWE ILUSTRACJE
PRZENIOSŁY NAS W KRAINĘ CUDOWNYCH,