Rok 2008 rokiem Zbigniewa Herberta

ZBIGNIEW HERBERT – w dziesiątą rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 lipca 2007 rok 2008 ustanowiono Rokiem Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert (pseud. i krypt.: Patryk, Bolesław Hertyński, Stefan Martha, Z.H) urodził się 29 października 1924 roku w Warszawie. Wybitny poeta, eseista, dramaturg.

Pochodził z rodziny inteligenckiej o angielskich korzeniach. Uczęszczał do Gimnazjum im. Jana Kazimierza we Lwowie. Podczas okupacji kontynuował naukę na tajnych kompletach gimnazjalnych, na których otrzymał maturę w 1943 roku. Studia rozpoczął na konspiracyjnym Uniwersytecie Jana Kazimierza. Należał do AK. W 1945 roku podjął studia na ASP, a następnie w Akademii Handlowej, którą ukończył ze stopniem magistra ekonomii w 1947 r. Studiował także prawo i filozofię. Redagował gdańskie czasopismo „Przegląd Kupiecki”, pracował także w Banku Polskim. Zmieniał i podejmował różne prace. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Twórczością”, wchodził w skład redakcji miesięcznika „Poezja”. Ponadto publikował wiersze, prozę, utwory sceniczne, przekłady, recenzje, artykuły i felietony w wielu czasopismach, m.in. w „Życiu Literackim”, „Nowej Kulturze”, Po prostu”, „Znaku”, „Dialogu”, „Tygodniku Kulturalnym”…, a także w czasopismach zagranicznych.

Wiele podróżował po Europie i Stanach Zjednoczonych. Wygłaszał odczyty, wykładał literaturę europejską.

W 1975 roku podpisał „Memoriał 59” – protest przeciwko zmianom w Konstytucji PRL. Był jednym z redaktorów wychodzącego poza cenzurą czasopisma „Zapis”. Od 1987 roku mieszkał w Paryżu, do kraju wrócił w 1992 r.

Twórczość literacką rozpoczął dość wcześnie, bo już w okresie okupacji, jednak właściwym debiutem poetyckim był wydany w 1956 r. tom Struna światła. Ten debiut wiąże się z pojawieniem w literaturze tzw. pokolenia „Współczesności”, grupy poetów w nowy sposób pojmujących swe twórcze zadania, dzięki którym odrodziła się polska poezja oddająca doświadczenia współczesnego człowieka.

W zakresie formy Herbert stosował wiersz wolny, pozbawiony nawet interpunkcji. Jego utwory charakteryzuje dążenie do maksymalnej prostoty stylu, lapidarności i ascetyzmu.

„Na każdy jego wiersz się czekało, każdą kolejną książkę omawiało w gronie miłośników poezji jako wydarzenie artystyczne i moralnie wielkiej wagi….” W.Szymborska

„Herbert był człowiekiem bardzo skomplikowanym psychicznie, jego poezja jest odbiciem tych zmiennych stanów. To był człowiek, który mało pisał o sobie. Jego poezja była kaligraficzna….” Cz. Miłosz

Popiersie Zbigniewa Herberta w Alei Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach

Zbigniew Herbert, Potęga smaku (fragment)