Podróże marzeń

Chociaż okres urlopowy w pełni, nie jest jednak jeszcze zbyt późno, by zainteresować się pięknem różnych regionów i państw świata i być może, udać się w piękną i ciekawą podróż. W naszej bibliotece posiadamy już 29 pozycji z cyklu Podróże marzeń, m.in. Tytuły: Egipt, Turcja, Tunezja, Malta, Chorwacja, Chile, Nowa Zelandia, Francja, Hiszpania, Brazylia… Polską edycję znanych na całym świecie przewodników opracowuje Bogdan Rudnicki.

Przewodnik powstał z połączenia zainteresowań i entuzjazmu dwóch gigantów informacyjnych: wydawnictwa publikującego ilustrowane przewodniki Insight Guides oraz Discovery Channel, największego na świecie producenta filmów dokumentalnych.

Korzystanie z przewodnika

Vademecum (strony z żółtym górnym paskiem) – ta część zawiera informacje i ciekawostki na temat historii i kultury.
Zwiedzanie (strony oznaczone niebieskim paskiem) – to przegląd wszystkich atrakcji wartych obejrzenia, opatrzony odsyłaczami do map umieszczonych w tekście.

Rady dla podróżnych (pomarańczowy pasek) – informator pełen wskazówek dotyczących poruszania się po okolicy, możliwościach korzystania z hoteli, restauracji, aktywnego wypoczynku i rekreacji.

Majorka i Ibiza
Minorkańskie przysłowie mówi: Qui vol peix, que es banyi es cul – nie da się łowić ryb, nie mocząc przy tym spodni. I wcale nie jest ono tak banalne, jak z pozoru wygląda – dawno już przebrzmiało, bo trudno uwierzyć, że wyspiarze kiedykolwiek spieszyli się aż tak bardzo, żeby w kompletnym ubraniu rzucać się za przepływającą właśnie makrelą… Oni nigdy niczego nie robią w pośpiechu.

Gospodarka Balearów jest oczywiście nierozerwalnie związana z turystyką. Przez dziesięciolecia wyspę reklamowano jako tanie, słoneczne i urocze miejsce. Dzisiaj wiele wysiłku wkłada się, aby przenieść turystykę na wyższą półkę. W latach 90-ych XX w. pojawiły się dziesiątki luksusowych hoteli w odrestaurowanych wiejskich rezydencjach. Chodzi o to, aby przyciągnąć turystów szukających spokoju i dyskrecji, śladami tak cennych gości, jak George Sand, Fryderyk Chopin, Robert Graves, Agatha Christie czy brytyjska rodzina królewska. Tacy turyści wiedzą, że Baleary mają znacznie więcej do zaoferowania, niż prezentują broszury reklamowe. “Ale tak jak nie można łowić ryb, nie mocząc spodni, tak nie da się w pełni zrozumieć Balearów, dopóki się tam nie pojedzie i nie zobaczy z bliska”.